Nadomestilo samozaposlenim, družbenikom in kmetom v primeru karantene ali obveznosti varstva otrok
Vlada je podaljšala ukrep, ki omogoča izplačilo nadomestila samozaposlenim, družbenikom in kmetom v primeru karantene ali obveznosti varstva otrok. Ukrep je podaljšan do 28. februarja 2022. Za obdobje od 1. januarja do 28. februarja upravičenec vloži vlogo preko portala eDavki (NF-Karantena) v 15 dneh od pridobitve dokazila o nastopu karantene ali višje sile zaradi obveznosti varstva otroka zaradi druge zunanje objektivne okoliščine nezmožnosti obiskovanja vrtca ali šole, vendar najpozneje do 15. julija 2022. Vloge ni mogoče vložiti v papirnati obliki.
V kakšnem primeru ste upravičeni do nadomestila?
Do povračila izgubljenega dohodka je zavezanec upravičen, če ne more opravljati dejavnosti in organizirati opravljanja dejavnosti na domu zaradi:
- odrejene karantene (z odločbo o karanteni ali s potrdilom o napotitvi v karanteno) ali
- obveznosti varstva otroka zaradi:
- odrejene karantene otroku (z odločbo o karanteni ali s potrdilom o napotitvi v karanteno) ali o druge zunanje objektivne okoliščine nemožnosti obiskovanja vrtca ali šole (na primer zaprtje šole ali vrtca).
Kriteriji za delno povrnitev izgubljenega dohodka
Če uveljavlja povračilo izgubljenega dohodka zaradi:
- odrejene karantene, je upravičen do povračila izgubljenega dohodka, če mu je karantena odrejena z odločbo ali potrdilom zaradi naslednjih razlogov:
- odpravi se v drugo državo in je ob povratku ob prehodu meje v Republiki Sloveniji napoten v karanteno na domu zaradi prihoda iz območja z visokim tveganjem za okužbo ali o zaradi stika z okuženo osebo.
- obveznosti varstva otroka, je upravičen do povračila izgubljenega dohodka, če:
- je otroku odrejena karantena z odločbo o karanteni ali ali potrdilom o napotitvi v karanteno ali
- če predloži ustrezno dokazilo, da je nastopila druga zunanja objektivna okoliščina nezmožnosti obiskovanja vrtca ali šole (na primer potrdilo vrtca ali šole, da je oddelek, vrtec ali šola zaprta, razen v primeru splošno znanih dejstev – na primer. šolanje na daljavo). Kot zunanje objektivne okoliščine se upoštevajo okoliščine, povezane s COVID-19, če povzročijo, da otrok ne more ali ne sme obiskovati vrtca ali šole. Torej gre običajno za primere, ko vrtec ali šola zapre oddelek ali celoten vrtec ali šolo zaradi okužbe enega ali več zaposlenih ali učencev ali otrok, ki obiskujejo vrtec s COVID-19. Ne pride torej v poštev v primeru drugih bolezni, ki niso povezane s COVID-19 (na primer gripa).
Pomembno: Velja za otroke do vključno 5. razreda osnovne šole, otroke v prilagojenih in posebnih programih v osnovnih šolah s prilagojenim programom in v zavodih za vzgojo in izobraževanje otrok s posebnimi potrebami ter otroke, ki imajo v odločbi o usmeritvi določeno pomoč spremljevalca.
Kakšna je višina delno povrnjenega izgubljenega dohodka?
Višina povračila izgubljenega dohodka znaša 250 evrov za vsako odrejeno karanteno ali za čas, ko ni zmožen opravljanja dela zaradi višje sile zaradi obveznosti varstva otroka zaradi odrejene karantene ali druge zunanje objektivne okoliščine nemožnosti obiskovanja vrtca ali šole, vendar ne več kot 250 evrov za 10 dni, 500 evrov za 20 dni in 750 evrov v enem mesecu.
S posamezno vlogo se lahko uveljavlja znesek v višini 250 evrov.
Vir: FURS